- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Water Treatment
- Ultraviolet Systems
- Certikin 55 Watt System - Quartz sleeve
Technical Info
Certikin 55 Watt System - Quartz sleeve
£48.55INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Certikin 55 Watt System - Quartz sleeve
Ultraviolet
0 Reviews
SKU: UVP-8377MPN: SPCUVQSRRP:£60.68
LOGIN FOR TRADE PRICING £48.55INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 14 hours
Share
LID: 4784
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Certikin CUV55 UV System
Quartz sleeve (ONLY)
To suit 30W & 505W
Technical Specifications
General
| Treats up to | 55.000 Litres |
| Bulb Type | T8 |
| Bulb Life | 9.000 Hours |
| Model | CUV-55N |
Flow
| Max flow rate (Litres/Hour) | 20L/h |
Dimensions
| L x H x D | 1000 x 187 x 88mm |
| Inlet - Outlet Connectios | 2 x 1.5" |
| Inlet - Outlet Connectios | 2 x 50mm |
| Connection Type | Plain Socket |
Electrical
| Voltage | 110-240V |
| Herts | 50-60Hz |
| Electronic Ballast | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.