Technical Info
PoolEasy pH Control
£753.49INC VAT
20% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
PoolEasy pH Control
up to 150m3
0 Reviews
SKU: 8964MPN: AVA-450-0236RRP:£941.87
LOGIN FOR TRADE PRICING £753.49INC VAT
20% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 97 days and 17 hours
Share
LID: 5400
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- The POOLeasy regulates the pH* with the pH kit
- Adjusts the dosing depending on the chemical need volumetric alarm avoiding emptying of the chemical tank
- Comes with its installation kit including the 2-in-1 probe holder, the pH probe and drilling tool
Technical Specifications
Motor Specification
| Motor Power | 0.37kW |
| Ingress Protection (IP) | IP45 |
Model Information
| Max. Water Temp | 35 |
| Max. Temp. | 35Celsius (C) |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 30kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 5.5 |
| Filtration Area | 0.11m2 |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.