- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Whirlpool Bath Parts
- Bath Pumps
- Spa-Tec Superflow Plus Pump
Technical Info
Spa-Tec Superflow Plus Pump
£214.41INC VAT
20% DISCOUNT
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Spa-Tec Superflow Plus Pump
1.0HP - Self-drain - Pneumatic
0 Reviews
SKU: PMP-3831RRP:£268.01
LOGIN FOR TRADE PRICING £214.41INC VAT
20% DISCOUNT
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 3 days and 14 hours
Share
LID: 1029
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Spa-Tec Superflow Plus Pump 1.0HP - Self-drain - Pneumatic
A medium sized whirlpool bath pump fitted to many baths with Spa -Tec components. Recognisable by its unique wet end and high kw rated motor.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | CP64301 |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 1Hp |
| Model | Superflow Plus |
| Dimensions L x W x H | 340x150x205mm |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.13kW |
| Amp Draw | 3.9A |
| RPM | 2820 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | Yes |
Wet End Information
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.