- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Whirlpool Bath Parts
- Bath Pumps
- Spa-Tec Superflow Plus Pump - 0.67HP
Spa-Tec Superflow Plus Pump - 0.67HP
Spa-Tec Superflow Plus Pump - 0.67HP
Product Details
Spa-Tec Superflow Plus Pump 0.67HP - Self-drain - Pneumatic
Very common pump fitted to many whirlpool systems in the UK.
This is a replacement for older Superflow pumps with a 500W or 0.50kW rating. Part number is usually ALT2560N4B.
Dimensions
- 310mm x 155mm x 180mm
Summary
- Power: 0.67HP / 0.50kW
- 2.1A
Important Information:
Our ranges must be installed by a competent individual or tradesman, that is trained within the industry. Spa Packs and other computerised equipment are exempt from our returns policy if they have been opened or installed. If the spa pack, or other electrical item is suspected as being faulty, it will need to be returned to us within the warranty period and will then be forwarded to the manufacturer for inspection. If deemed to be faulty, we will replace under warranty. If the board is not at fault or is found to have been damaged due to installation, an additional charge will be required to cover the costs of shipping and return.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | ALT2560N4B |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 0.55-1.0Hp |
| Model | Superflow Plus |
| Dimensions L x W x H | 310x155x180mm |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.5kW |
| Amp Draw | 2.1A |
| RPM | 2700 |
| Capacitor Size(s) | 8µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
| Air Switch | Yes |
Wet End Information
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
Reviews (4)
Reviews (4)
Direct replacement for my old superflow pump, fitted straight in. Fast delivery and great service also very helpful with the advice just what i needed. Thanks
Had no idea what I needed, simply asked for advice and got it. Friendly, helpful and quick service all round. Reasonably priced too, Thankyou
Perfect service. Quick delivery and pump works great
Perfect service