- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Whirlpool Bath Parts
- Bath Pumps
- LX Circ / Whirlpool Pump - EA350 - 1HP
LX Circ / Whirlpool Pump - EA350 - 1HP
LX Circ / Whirlpool Pump - EA350 - 1HP
Product Details
LX EA350 Circ / Whirlpool Pump - 1 Speed 1HP - 1.50" Suction
LX Whirlpool pumps are now common place on hot tubs imported from all around the world. Fitted to brands such as MAAX, Cascade, Trinity, Monalisa and AMC Winer along with many other newer spa brands appearing in the European market. A wide range of models across the range means you can often replace more expensive pump brands with these great alternatives. They are often used as circulation pumps on hot tubs and swim spas but can also be found fitted to many whirlpool baths as well.
The EA350 is a self drain centre discharge pump. It would be most commonly used as a circulation pump on hot tubs and swim spas but can also be found fitted to many whirlpool baths as well.
Note that LX pumps are no longer fitted with air switches. Air switches or pneumatic control boxes can be fitted by a qualified electrician to these pumps.
Pump Specifications
Dimensions
- 390x160x205mm
Summery
- Power: 1HP / 0.77kW
- Nozzles: 6-8
- Max. Head: 11m
- Max. Flow: 320 L/min
Technical Specifications
Model Information
| MPN | EA350 |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 1Hp |
| Model | EA |
| Dimensions L x W x H | 390x160x205mm |
| HEAD - H max | 11m |
| FLOW - Q max | 320lpm |
| Nozzels (Jets) | 6-8 |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.77kW |
| Amp Draw | 3.8A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 15µF |
Wet End Information
| Impeller Diameter | 96mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Impeller Part No. | 350 |
| Shaft Seal Type | Type B |
| Impeller Vane Gap | 16mm |
Dimensions
| Dimension Drawing |
Reviews (2)
Reviews (2)
Very fast delivery -best price in France !
Fast dispatch and top quality