- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Whirlpool Bath Parts
- Bath Pumps
- Koller Compact Series Jet Pump - 0.55kW
Koller Compact Series Jet Pump - 0.55kW
Koller Compact Series Jet Pump - 0.55kW
Product Details
The Koller Compact pump series are compact and quiet single speed pumps. Smaller in overall dimensions than the Basic series and fitted with the compact wet ends. They are great for fitting into tighter than normal spaces and usually little or no plumbing alterations are required.
Koller pumps are more commonly used on whirlpool baths but can be found on some European and Chinese hot tubs.
Can be operated via your normal top side control or via an air button connected to the built-in pneumatic switch. Suitable for use as circulation pump or as a boost pump on a jet circuit of 6-8 jets.
Self Drain pumps draw water via the inlet situated at the bottom of the wet end front face. They will drain Via this connection to, back into the bath and down the plug hole..
An additional feature to these pumps is the C-Profile mount system which integrates with the Koller Quick Fix Vario supports
Unions sold separately.
IMPORTANT NOTE - THIS PUMP REPLACES MODEL 3612KEP
Dimensions
- Length: 300mm
Summary
- 0.74HP / 0.55kW
- Mini Jets: 6 - 8
- Koller: 3612WEP
Important Information:
Our ranges must be installed by a competent individual or tradesman, that is trained within the industry. Spa Packs and other computerised equipment are exempt from our returns policy if they have been opened or installed. If the spa pack, or other electrical item is suspected as being faulty, it will need to be returned to us within the warranty period and will then be forwarded to the manufacturer for inspection. If deemed to be faulty, we will replace under warranty. If the board is not at fault or is found to have been damaged due to installation, an additional charge will be required to cover the costs of shipping and return.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 3612WEP / 3612WEP-2 |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 0.55-1.0Hp |
| Model | Compact |
| Nozzels (Jets) | 6-8 |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.8kW |
| RPM | 2900 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | Yes |
Wet End Information
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
Reviews (1)
Reviews (1)
Fast delivery, Perfect product