- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Whirlpool Bath Parts
- Bath Pumps
- Espa Tiper15 SP2 - Self Drain
Espa Tiper15 SP2 - Self Drain
Espa Tiper15 SP2 - Self Drain
Product Details
Espa Tiper15 SP2 - Whirlpool Bath Pump 0.37Kw - Self Drain
Espa Tiper pumps are used as jet pumps for whirlpool bath systems. Fitted with self draining wet end, there is no need for extra drain connections as they drain with gravity. On/Off can be operated via pneumatic or electronic actuation. They can also be labeled up with different manufactures names, Bombas Electrices for example.
Please note: Espa Tiper15 pumps use Euro Butress threads on the port connections, ensure correct unions are being used! (Unions are not supplied with pump)
Espa Tiper pumps are supplied with amp cables. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Top Tip:
1.5", 2.0" & 2.5" union connection sizes are just terms coined by the hot tub industry, the actual outside diameter of a pump connection is as follows.
- 1.5" pump connections have an outside diameter of approximately 63mm.
- 2.0" pump connections have an outside diameter of approximately 79mm.
- 2.5" pump connections have an outside diameter of approximately 92mm.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 131343M |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | Tiper15 |
| Dimensions L x W x H | 340x125x200mm |
| HEAD - H max | 8.6m |
| FLOW - Q max | 15m³h |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.5kW |
| Amp Draw | 2.3A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 10µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | Yes |
Wet End Information
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
Downloads
Reviews (2)
Reviews (2)
Fab product
product as described