- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Spa Pack Heaters
- HydroQuip Smart Replacement Heater - 2.7kW
HydroQuip Smart Replacement Heater - 2.7kW
HydroQuip Smart Replacement Heater - 2.7kW
Product Details
HydroQuip Smart Replacement Heater - 2.7kW - P/N: 26-3403-1-BT-K
Suitable for Sundance Spas from 2000 to current
3/4" Barb Connections
Suitable replacement for 6500-315. It is most commonly found fitted to Sundance Spa Maxxus models.
Sits vertically against the spa pack and is a sealed unit.
Heater element is not replaceable.
Important Information:
Our range of Spa Packs must be installed by a competent individual or tradesman, that is trained within the industry. Spa Packs and other computerised equipment are exempt from our returns policy if they have been opened or installed. If the spa pack is suspected as being faulty, it will need to be returned to us within the warranty period and will then be forwarded to the manufacturer for inspection. If deemed to be faulty, we will replace under warranty. If the board is not at fault or is found to have been damaged due to installation, an additional charge will be required to cover the costs of shipping and return.
*Please ensure this is the correct Spa Pack as this item is non-refundable - If you are unsure, please contact our friendly customer service team for advise & support
Technical Specifications
Model Information
| Mount Type | Stud |
| Sensor Type(s) | Hi Limit - Probe,Temperature - Probe,Reed Switch - Flow |
| Model | Smart Heater Replacement |
| Length (includes tails) | 380mm |
| Plumbing Connection | 3/4'' |
| Type | Low Flow |
| Element | Incoloy |
| Integrated in Spa Pack | No |
| MPN | 26-3403-1-BT-K |
Compatible Spa Pack
| Compatible Spa Pack | Other |
Electrical Info
| Power | 2.7kW |
| Voltage / Hz | 230V - 50/60Hz |
| Amps | 10.5-11.5 |
Element Details
| Element Type | Incoloy |