- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Spa Pack Heaters
- Balboa BP200 M7 Heater
Technical Info
Balboa BP200 M7 Heater
£213.53INC VAT
18% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
Balboa BP200 M7 Heater
Pack mount
0 Reviews
SKU: HTR-10262MPN: 58450RRP:£260.40
LOGIN FOR TRADE PRICING £213.53INC VAT
18% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
Get it TuesdayOrder in 3 days and 18 hours
Share
LID: 19084
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Integral heater unit for BP200 Spa pack - 3.0kW 825 Incoloy
Held with a double metal brace with 2" unions
Technical Specifications
Model Information
| Sensor Type(s) | M7 - Probe |
| Length (includes tails) | 495mm |
| Plumbing Connection | 2.0'' |
| Type | Flow Thru |
| Element | Incoloy |
| Integrated in Spa Pack | Yes |
| MPN | 58450 |
Electrical Info
| Power | 3kW |
| Voltage / Hz | 230V - 50/60Hz |
| Amps | 11.5-12.0 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.