- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Spa Pack Heaters
- Gecko heat.wav SC Heater - 3.0kW
Gecko heat.wav SC Heater - 3.0kW
Gecko heat.wav SC Heater - 3.0kW
Product Details
Genuine Gecko replacement heater for the SSPA spa packs.
This modern unit includes the Dtec pressure switch and flexible power cords for easy PCB connection.
These heaters differ from the early versions that are fitted to early SSPA spa packs, no power cords on older heater.
Installed with 2 PSI Pressure Switch - To prevent a "dry fire" in the heater. The unit constantly verifies the status of the pressure switch.
Important Information:
Our range of Spa Packs must be installed by a competent individual or tradesman, that is trained within the industry. Spa Packs and other computerised equipment are exempt from our returns policy if they have been opened or installed. If the spa pack is suspected as being faulty, it will need to be returned to us within the warranty period and will then be forwarded to the manufacturer for inspection. If deemed to be faulty, we will replace under warranty. If the board is not at fault or is found to have been damaged due to installation, an additional charge will be required to cover the costs of shipping and return.
*Please ensure this is the correct Spa Pack as this item is non-refundable - If you are unsure, please contact our friendly customer service team for advise & support
Technical Specifications
Model Information
| Mount Type | Band |
| Sensor Type(s) | Pressure Switch - Flow |
| Model | HEAT.WAV SC-3.0KW-240 |
| Length (includes tails) | 495mm |
| Plumbing Connection | 2.0'' |
| Type | Flow Thru |
| Element | Incoloy |
| Integrated in Spa Pack | Yes |
| MPN | 9920-100342 |
Compatible Spa Pack
| Compatible Spa Pack | Gecko S-Class / SSPA |
Electrical Info
| Power | 3kW |
| Voltage / Hz | 230V - 50/60Hz |
| Amps | 8-8.5 |
Element Details
| Terminal Spacing | 31.75mm |
| Element Type | Incoloy |
Diagram
| Diagram |