- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Heat Pumps
- SpaNet SV Series Cold Climate Integrated 13.0kW
Technical Info
SpaNet SV Series Cold Climate Integrated 13.0kW
£3,771.53INC VAT
22% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
SpaNet SV Series Cold Climate Integrated 13.0kW
All Year Round Heat Pump
0 Reviews
SKU: 10131MPN: SN-HP-130CCPRRP:£4,835.29
LOGIN FOR TRADE PRICING £3,771.53INC VAT
22% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 98 days and 11 hours
Share
LID: 18652
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
With rising electricity prices, increasing renewable energy regulations and the wish to heat spas faster and at a greatly reduced cost, heat pumps for spa pools have never been more important. However heat pumps for spa pools that excel in cold climates have been unavailable until now. Our innovative Cold Climate Technology provides exceptional performance in cold climates allowing efficient operation in sub zero temperatures down
to -25ºC.
- High COP in Low Air Temp
- Dual Electronic Expansion Valves
- Interfaced to Spa Control
- Massive Power Savings
- $0 Net Cost - Fast ROI
- Faster Heater Up Times
- Corrosion Resistant Cabinet
- Simple Plug-n-play Installation
Technical Specifications
Model Information
| Model | SV Series Cold Climate Integrated 13.0kW |
| MPN | SN |
| Season | All Year |
| Installation | Outdoors |
| Dimensions (W x D x H) | 1080 x 440 x 770mm |
| Weight | 90Kg |
| Sound | 55dB |
Electrical Info
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 11.8AMP |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.