- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Heat Pumps
- Hydro-Pro Heat Pump P6/32 On/Off - 6kW
Technical Info
Downloads
Hydro-Pro Heat Pump P6/32 On/Off - 6kW
£1,332.45INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Hydro-Pro Heat Pump P6/32 On/Off - 6kW
All Year Round
0 Reviews
SKU: HTP-8897MPN: 7024524RRP:£1,665.56
LOGIN FOR TRADE PRICING £1,332.45INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Share
LID: 5359
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Hydro-Pro Heat Pump P6/32 On/Off
Description:
Hydro-Pro heat pump helps to extend the swimming season, controlling pool temperature in hot summer and helps you enjoy your pool investment for longer time during the year.
Features:
- "All seasons" model works down to -5°C
- Quiet running
- For heating and cooling
- Easy temperature control with LCD display
- Automatic defrost
- High efficiency, COP up to 6.4
- Cabinet made of ABS
- R32 gas, which has a 3x lower GWP (Global Warming Potential) than the R410A
- 2 year warranty for heat pump, 7 year warranty for compressor and heat exchanger
- Winter cover included
- Maximum pool volume depending on environmental conditions
Technical Specifications
Model Information
| Model | Hydro-Pro P6/32 On/Off |
| MPN | 7024524 |
| Season | All Year |
| Installation | Outdoors |
| Pool Volume | 20 - 30m3 |
| Connection | 50mm |
| Dimensions (W x D x H) | 770 x 315 x 585mm |
| Weight | 37Kg |
| Sound | 50dB |
| Heating Capacity A5/W25 | 2.86kW |
| Heating Capacity A10/W25 | 3.41kW |
| Heating Capacity A15/W25 | 4.12kW |
| Heating Capacity A27/W27 | 5.81kW |
| Refrigerant | R32 |
| Nominal flow volume | 2.3m³/h |
| COP at A27/W27 | 5.87 |
| COP at A15/W25 | 4.25 |
| COP at A10/W25 | 4.31 |
| COP at A5/W25 | 3.66 |
| Noise (1m) | 50dB(A) |
| Noise (10m) | 38dB(A) |
Electrical Info
| Input Power | 0.97kW |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 4.5AMP |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.