- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Heat Pumps
- Aquark Mr Silence MS110 Inverter Heat Pump - 11kW
Aquark Mr Silence MS110 Inverter Heat Pump - 11kW
Aquark Mr Silence MS110 Inverter Heat Pump - 11kW
Product Details
Aquark Mr Silence MS110
It is the most silent and energy saving inverter pool heating solution, with a patent back-discharge design which eliminates every possible noise to ensure the most silent performance.
The airstream design technology means that the Mr Silence is as quiet as a fridge.
Featuring the industry leading efficient Stepless DC Inverter control system. it provides great energy saving performance.
To maintain pool temperature through 95% of pool season, the heat pump runs at 50% capacity to provide the best energy saving performance and most silent pool environment
The InverPad technology allows the Mr Silence to provide average 90% free energy from ambient air.
An easy to use touch controller enables full control of the pump.
Technical Specifications
Model Information
| Model | AS110 |
| Season | All Year |
| Installation | Outdoors |
| Pool Volume | 30 - 55m3 |
| Connection | 50mm |
| Dimensions (W x D x H) | 890 x 430 x 657mm |
| Weight | 57Kg |
| Sound | 41.3dB |
| Heating Capacity A15/W25 | 7.5kW |
| Heating Capacity A27/W27 | 11kW |
| Refrigerant | R32 |
| Nominal flow volume | 3 - 5m³/h |
| COP at A27/W27 | 14 - 6.9 |
| COP at A15/W25 | 7.3 - 4.6 |
| Noise (1m) | 36.6 - 47.9dB(A) |
| Noise (10m) | 16.6 - 27.9dB(A) |
Electrical Info
| Input Power | 0.22 - 1.63kW |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 0.96 - 7.09AMP |
| Maximum Operating Current | 10AMP |