- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Covers & Accessories
- Stock Covers
- Premium Hot Tub Covers
Square Covers
Premium Hot Tub Cover
Weather shield Fabric, Black + Alu Wrapped Core (12 to 8 cm)
Out of Stock
Available to Back Order
SKU: COV-12654
£439.01RRP:£516.48
Rectangular Covers
Premium Hot Tub Cover
Weather shield Fabric, Black - Alu Wrapped Core (12 to 8 cm)
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: COV-12742
£378.83RRP:£445.68
Round Covers
Premium Hot Tub Cover
Weather shield Fabric - 12/8cm - Boxed
Out of Stock
Available to Back Order
SKU: COV-12662
£357.59RRP:£420.69
Technical Specifications
Dimensions
| Length | 212 cm |
| Width | 159 cm |
| Radius | 30 cm |
| Skirt | 15cm |
| Thickness | 12cm to 8cm |
| Strap Length | 18 |
Details
| Cover Material | Weather Shield |
| Shape | Rectangle (Rounded corners) |
| Colour | Black |
| Structural Reinforcment | Galvanized Steel C Channel |
| Foam Density | 25Kg/m3 |
| Handles | Yes |
| Certifications | ASTM F 1346-91 |
compatibility
| HoT Tub Make & Model | Wellis Mars, Wellis Firenze Life, Wellis Atlanta, Wellis Dominica, |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.