- Hydrospares
- Hot Tub Covers
- Premium Hot Tub Cover
Technical Info
Premium Hot Tub Cover
£484.04INC VAT
15% DISCOUNT
Restocking in progress
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
Width x Length
QTY
Premium Hot Tub Cover
Weather shield Fabric, Black + Alu Wrapped Core (12 to 8 cm)
0 Reviews
SKU: COV-12740RRP: £569.46
LOGIN FOR TRADE PRICING£484.04INC VAT
15% DISCOUNT
Restocking in progress
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
Width x Length
QTY
Get it WednesdayOrder in 14 hours and 51 minutes
Share
LID: 86278
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Pure-Spa - Cover Lifter - Classic (Type 1)
For Spas Up to 92" (230cm)
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: COV-12269
£121.87RRP:£152.34
Pure-Spa - Cover Lifter - Easy Lift (Type 4)
Standard Style - Simple Operation - Base Mounted
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: COV-10746
£259.74RRP:£324.67
Product Details

Size Guide
View the entire Premium Hot Tub Cover RangeSquare:
| SKU | Size (cm) | Corner Radius (cm) | Skirt Length (cm) |
|---|---|---|---|
| COV-12654 | 200 x 200 | 10 | 15 |
| COV-12740 | 200 x 200 | 15 | 15 | COV-12658 | 205 x 205 | 15 | 15 |
| COV-12655 | 210 x 210 | 15 | 15 |
| COV-12649 | 213.5 x 213.5 | 10 | 15 |
| COV-12652 | 213.5 x 213.5 | 20 | 15 |
| COV-12739 | 213.5 x 213.5 | 28 | 20 |
| COV-12656 | 215 x 215 | 15 | 15 |
| COV-12743 | 215 x 215 | 30 | 15 |
| COV-12660 | 220 x 220 | 10 | 15 |
| COV-12744 | 220 x 220 | 23 | 15 |
| COV-12745 | 222 x 222 | 10 | 15 |
| COV-12661 | 230 x 230 | 10 | 15 |
| COV-12741 | 236 x 236 | 35 | 15 |
| COV-12653 | 239 x 239 | 10 | 15 |
Technical Specifications
Dimensions
| Length | 200 cm |
| Width | 200 cm |
| Radius | 15 cm |
| Skirt | 15cm |
| Thickness | 12cm to 8cm |
| Strap Length | 18 |
Details
| Cover Material | Weather Shield |
| Shape | Square (Rounded corners) |
| Colour | Black |
| Structural Reinforcement | Galvanized Steel C Channel |
| Foam Density | 25Kg/m3 |
| Handles | Yes |
| Certifications | ASTM F 1346-91 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
More Videos
Accessories
Spa Cover Protector & Heat Saver
Size: 2m x 2m
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: COV-8795
£38.50RRP:£42.55
Hot Tub Cover Storm Straps (set of 2)
Fits most Hot Tubs - Easy fit.
49 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: COV-12282
£21.06RRP:£23.40
Pure-Spa - Spa Steps - 72cm
Curved/Flat Reversible Steps - Black
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: STE-12267
£83.56RRP:£104.45
Pure-Spa - Cover Cap - Square
210 x 210 x 30 cm / 230 x 230 x 30 cm
19 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: COV-12279
£72.52RRP:£96.70