- Hydrospares
- Swimming Pool
- Pool Spares
- Pump Spares & Accessories
- Itafarad AG Pump Spare
Itafarad AG Pump Spare
Itafarad AG Pump Spare
Product Details
Here at HYDROSPARES we have tried to provide a comprehensive range of capacitors for the Pool, Spa and bath industry.
Both lead and terminal type capacitors are available from stock and are usually used for the starting & running of pump motors.
Manufactured from materials such as self-healing metallised polypropylene film and self-extinguishing plastic resin material.
Due to the variety of capacitors out there, match up your existing capacitor using our specification and description tabs. Select a capacitior then check the dimensions to ensure a correct fit.
A final note the screw on the capacitor is just used if you require to fix the capacitor to anything.
.....And remember!!
Capacitors can hold a residual charge enough to give you a nasty shock !! So even if you have unplugged your device you can still get a shock if the two terminals are shorted by connecting them!
Please contact us if you have any questions or need further advise.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 10µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 58mm |
| Body Diameter | 36mm |
| Overall length inc bolt & spade | 83mm |