- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Heating & Dehumidification
- Heat Pumps
- Pollet Pools INVERTER+ 17.5kW
Technical Info
Pollet Pools INVERTER+ 17.5kW
£2,236.64EXC VAT
45% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Pollet Pools INVERTER+ 17.5kW
Heat Pump
0 Reviews
SKU: 8282MPN: IPHR45RRP:£4,066.61
LOGIN FOR TRADE PRICING £2,236.64EXC VAT
45% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 98 days and 15 hours
Share
LID: 4703
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
INVERTER + heat pump for pool water heating
Inverter + offers a high quality range of Air-To-Water units with an intelligent control system. The comprehensive inverter technology constantly adjust both compressor duty and fan speed to match the heating demands.
Including extra sound insulation to create one of the quietest pool water heat pumps.
- INVERTER + 17.5kW
- Twin-rotary Mitsubishi Compressor
- Spiral Titanium Heat Exchanger
- Digital controls
- Aluminium-alloy Casing
- Automatic Variable Speed control
- Pool Water Flow: 109-141 l/m
- Advised Pool Volume (m3) : 40-75
- Max. Elect. Current (AMP) :13.5
- Noise Level (dBA) at 10m : 23.1-3.8
- Size (mm) : 954 x 429 x 648
- Weight (kg) : 63
Technical Specifications
Model Information
| Model | INVERTER+ |
| MPN | IPHR45 |
| Season | Summer Extended |
| Installation | Outdoors |
| Pool Volume | 40-75m3 |
| Connection | 50mm |
| Dimensions (W x D x H) | 954 x 429 x 648mm |
| Weight | 63Kg |
| Sound | 43-53.8dB |
Electrical Info
| Input Power | 17.5kW |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 1.3-11.3AMP |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.