- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Heating & Dehumidification
- Heat Pumps
- Hydro-Pro Inverter PX25/32 - 25kW
Technical Info
Downloads
Hydro-Pro Inverter PX25/32 - 25kW
£6,065.28INC VAT
20% DISCOUNT
54 in our secondary UK warehouse
Same day dispatch by 14:00
QTY
Hydro-Pro Inverter PX25/32 - 25kW
All Year Round
0 Reviews
SKU: HTP-10459RRP:£7,581.60
LOGIN FOR TRADE PRICING £6,065.28INC VAT
20% DISCOUNT
54 in our secondary UK warehouse
Same day dispatch by 14:00
QTY
Share
LID: 19026
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The Inverter heat pump offers the ability to vary the heating capacity to suit weather conditions. Using the new automated modes, the compressor and fan speeds will be varied to reduce noise level and energy consumption by up to 50%.
Features:
- Energy label A
- The heat pump Inverter provides the opportunity to automatically adjust heating capacities to suit weather conditions
- All seasons model works down to -15°C
- Quiet running with low noise rotary compressor and low noise variable speed fan motor
- Automatic heating and cooling
- Automatic defrost
- Easy temperature control with colour touch display
- High efficiency, COP up to 13
- Cabinet made of ABS
- Titanium twisted heat exchanger resistant to salt and chlorine
- Soft start, no voltage peaks
- R32 gas, which has a 3x lower GWP (Global Warming Potential) than the R410A
- 2 year warranty for heat pump, 7 year warranty for compressor and heat exchanger
- Winter cover included
- Wi-fi module included
- Maximum pool volume depending on environmental conditions
Technical Specifications
Model Information
| Model | Hydro-Pro Inverter PX25/32 |
| MPN | 7028288 |
| Season | All Year |
| Installation | Outdoors |
| Pool Volume | 75 - 130m3 |
| Connection | 50mm |
| Dimensions (W x D x H) | 1165 × 470 × 1275mm |
| Weight | 111Kg |
| Heating Capacity A5/W25 | 13.5 - 4.05kW |
| Heating Capacity A10/W25 | 16.7 - 4.8kW |
| Heating Capacity A15/W25 | 18.6 - 4.68kW |
| Heating Capacity A27/W27 | 25.5 - 5.7kW |
| Refrigerant | R32 |
| Nominal flow volume | 8.6m³/h |
| COP at A27/W27 | 13.32 - 6.18 |
| COP at A15/W25 | 7.24 - 4.65 |
| COP at A10/W25 | 5.6 - 4.5 |
| COP at A5/W25 | 5.08 - 4.05 |
| Noise (1m) | 42 - 57dB(A) |
| Noise (10m) | 26 - 37dB(A) |
Electrical Info
| Input Power | 5.24 - 0.35kW |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 23AMP |
| Maximum Operating Current | 30AMP |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.