- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton NEO Top Mount Sand Filter - 19" Tank
Technical Info
Downloads
Triton NEO Top Mount Sand Filter - 19" Tank
£643.01INC VAT
23% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Triton NEO Top Mount Sand Filter - 19" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6252MPN: F-19T8-NEORRP:£835.08
LOGIN FOR TRADE PRICING £643.01INC VAT
23% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 5361
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Pentair Triton Neo Sand Filter - F-19T6-NEO (19" Tank)
Sand filter with top mounted valve. One-piece, fiberglass reinforced tank with UV resistant coating. A 360° diffuser to keep the sand bed flat for optimum filtration, has a ?swingaway? design for instant access to sand. Easy-to-use water drain for simplified service and winterizing. All filter fittings are threaded for easy servicing. Available with or without ClearPro Technology.
Dimension: A: 878, B: 400, C:480, D: 715, E: 774, F:1194
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-19T6-NEO |
| Tank Size | 19Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 80kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8.5 |
| Max Pool volume (m3/h) | 42.5 |
| Filtration Area | 0.17m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.