- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton NEO Side Mount Sand Filter - 19" Tank
Technical Info
Triton NEO Side Mount Sand Filter - 19" Tank
£817.37INC VAT
23% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Triton NEO Side Mount Sand Filter - 19" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 8760MPN: PAC-050-0355RRP:£1,061.52
LOGIN FOR TRADE PRICING £817.37INC VAT
23% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 5364
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Pentair Triton Neo Sand Filter - F-19S8-NEO (19" Tank)
Sand filter with top mounted valve. One-piece, fiberglass reinforced tank with UV resistant coating. A 360° diffuser to keep the sand bed flat for optimum filtration, has a ?swingaway? design for instant access to sand. Easy-to-use water drain for simplified service and winterizing. All filter fittings are threaded for easy servicing. Available with or without ClearPro Technology.
Dimension: A: 785, B: 400, C: 480, D: 252, E: 120, F: 876, G; 463, H: 524, I: 70
Technical Specifications
Dimensions
| Outside Diameter (OD) mm | 33.6 |
| Inside Diameter (ID) | 29.2mm |
| Wall Thickness | 2.2mm |
Model Information
| Type | F-19S8-NEO |
| Tank Size | 19Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 80kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8.5 |
| Max Pool volume (m3/h) | 42.5 |
| Filtration Area | 0.17m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.