- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton NEO ClearPro - Side Mount Sand Filter 24" Tank
Triton NEO ClearPro - Side Mount Sand Filter 24" Tank
Triton NEO ClearPro - Side Mount Sand Filter 24" Tank
Product Details
Pentair Triton Neo ClearPro Sand Filter - F-24S8-NEO-CP (30" Tank)
Sand filter with top mounted valve. One-piece, fiberglass reinforced tank with UV resistant coating. A 360° diffuser to keep the sand bed flat for optimum filtration, has a swingaway design for instant access to sand. Easy-to-use water drain for simplified service and winterizing. All filter fittings are threaded for easy servicing. Available with ClearPro Technology.
ClearPro is a patented technology by Pentair to reach a very fine level of filtration somewhat 4 times better than with a conventional sand filter about 10u vs 40
Dimension: A: 915, B: 400, C: 610, D: 252, E: 120, F: 1006, G; 530, H: 592, I: 70
Technical Specifications
Dimensions
| Outside Diameter (OD) mm | 21.4 mm |
| Inside Diameter (ID) | 18 mmmm |
| Wall Thickness | 1.7mm |
Model Information
| Type | F-24S8-NEO |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 150kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 14 |
| Max Pool volume (m3/h) | 70 |
| Filtration Area | 0.29m2 |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |