- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 30" Tank
Technical Info
Downloads
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 30" Tank
£2,413.58INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 30" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6636MPN: LSR-30RRP:£2,681.75
LOGIN FOR TRADE PRICING £2,413.58INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 12 hours
Share
LID: 3413
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Lacron LSR Side Mount Sand Filter
30" Tank made from a polyester reinforced fiberglass high strength, guaranteeing a long service life.
Lacron's LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
- Large 204mm (8") Clear Lid
- UV Corrosion resistant GRP tank
- Six position multiport valve
- Inflow diffuser
- Water Drain
- Hydraulically balanced laterals
- Media - Glass: 160kg
| Model | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M |
| LSR-30 | 70 | 762 | 780 | 230 | 81 | 215 | 315 | 780 | 85 | 90 | 560 | 1100 | 400 |
Lacron's Suerflow LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
Technical Specifications
Model Information
| Type | LSR-30 |
| Tank Size | 30Inch |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 200kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 22.5 |
| Max Pool volume (m3/h) | 130 |
| Filtration Area | 0.46m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.