- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 18" Tank
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 18" Tank
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 18" Tank
Product Details
Lacron LSR Side Mount Sand Filter
18" Tank made from a polyester reinforced fiberglass high strength, guaranteeing a long service life.
Lacron LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
- Large 204mm (8") Clear Lid
- UV Corrosion resistant GRP tank
- Six position multiport valve
- Inflow diffuser
- Water Drain
- Hydraulically balanced laterals
- Media - Glass : 60kg
| Model | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M |
| LSR-18 | 73 | 460 | 475 | 230 | 61 | 204 | 245 | 685 | 65 | 70 | 360 | 790 | 350 |
Lacron's Suerflow LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
Technical Specifications
Model Information
| Type | LSR-18 |
| Tank Size | 18Inch |
| Tank Size | 18Inch |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 75kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8.5 |
| Max Pool volume (m3/h) | 50 |
| Filtration Area | 0.16m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |