- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 16" Tank
Technical Info
Downloads
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 16" Tank
£706.10INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Lacron LSR Side Mount Sand Filter - 16" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6633MPN: LSR-16RRP:£784.56
LOGIN FOR TRADE PRICING £706.10INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 18 hours
Share
LID: 3410
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Lacron LSR Side Mount Sand Filter
16" Tank made from a polyester reinforced fiberglass high strength, guaranteeing a long service life.
Lacron's Suerflow LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
- Large 204mm (8") Clear Lid
- UV Corrosion resistant GRP tank
- Six position multiport valve
- Inflow diffuser
- Water Drain
- Hydraulically balanced laterals
- Media - Galss (40kg)
| Model | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M |
| LSR-16 | 73 | 450 | 465 | 230 | 61 | 127 | 240 | 575 | 65 | 70 | 360 | 725 | 300 |
Lacron's Suerflow LSR side mount and top mount filter ranges are ideal for permanent in ground residential swimming pools. The main tank structure is manufactured from extremely hard wearing glass reinforced polyester (GRP).
Technical Specifications
Model Information
| Type | LSR-16 |
| Tank Size | 16Inch |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 50kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 6.5 |
| Max Pool volume (m3/h) | 37 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.