- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Lacron Bobbin Wound Side Mount Filter - 30" Tank
Technical Info
Downloads
Lacron Bobbin Wound Side Mount Filter - 30" Tank
£1,010.07EXC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Lacron Bobbin Wound Side Mount Filter - 30" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6640MPN: LFW-30RRP:£1,122.30
LOGIN FOR TRADE PRICING £1,010.07EXC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 5 hours
Share
LID: 3417
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Lacron - Bobbin Wound Side Mount Filter
30"Tank made from a polyester reinforced fiberglass high strength, guaranteeing a long service life. Continuous strands of fibreglass filament are wound onto the filter's tank to improve its strength and durability.
- Pressure rated at 2.5 BAR (36psi)
- UV and Corrosion resistant
- Hydraulically balanced lateral configurations
- Inflow diffuser for even water flow across the filter bed
- Six way valve with sight glass and quick connection unions
- Fiberglass wound by the very latest winding technology
- Inner shell of fiberglass reinforced polyester resin
- 8" lid access
- Media - Glass: 180kg
| Model | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | X |
| LST-30 | 73 | 760 | 770 | 230 | 61 | 215 | 390 | 955 | 120 | 130 | 680 | 1100 | 590 |
Lacron's LWF filament wound filters are designed for permanent in ground residential swimming pools.
Technical Specifications
Model Information
| Type | LFW-30 |
| Tank Size | 30Inch |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 220kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 22 |
| Max Pool volume (m3/h) | 130 |
| Filtration Area | 0.45m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.