- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Kripsol Baler-BL Sand Filter - 520C
Downloads
Kripsol Baler-BL Sand Filter - 520C
£600.99INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Kripsol Baler-BL Sand Filter - 520C
0.21m2 - Side Valve
0 Reviews
SKU: 6621MPN: BL520.CRRP:£667.66
LOGIN FOR TRADE PRICING £600.99INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 7 hours
Share
LID: 3400
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Kripsol Baler Sand Filter BL Series
The Baler BL series or sand filters are laminated polyester resin reinfored with fiberglass. On top are clear injection moulded transparent lids with manual purge. Includes pressure guage and 6 way selector valves with 1.50" or 2.00" connections.
Specification
| Model: | BL520C |
| Valve Mount/Type: | Side/6 way |
| Connection: | 1.50" (F) |
| Filtration Area: | 0.21m² |
| Filtration Rate: | 50m³/h |
| Flow (@Rate): | 10.5 |
| Max Pressure: | 1.6kg/cm² |
| Working Pressure: | 0.5/1.3kg/cm² |
| Testing Pressure: | 2.5kg/cm² |
| Sand Grading: | 0.4-0.8mm |
| Operating Temp: | 1-50°c |
| Sand Weight: | 100kg |
| Filter Diameter: | 520mm |
| Dimension A: | 355m |
| Dimension B: | 480mm |
| Dimension C: | 780mm |
| Dimension D: | 520mm |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.