- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Hayward Powerline Sand Filter Set
Technical Info
Downloads
Hayward Powerline Sand Filter Set
£439.52EXC VAT
20% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
QTY
Hayward Powerline Sand Filter Set
Sand Filter - 16" Tank & 0.33HP Pump
0 Reviews
SKU: 7307MPN: POWERLINE 0.33RRP:£549.40
LOGIN FOR TRADE PRICING £439.52EXC VAT
20% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 16 hours
Share
LID: 3753
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Hayward Powerline Pump Filter Combination Kit
Complete combination kit, using a Hayward Powerline self priming pump & 16" Sand Filter.
Features:
- High Performance
- Designed for outdoor use
- Blown high density polyethylene filter with automatic purge
- Filter top + bottom alignment marks
- 6 position valve with pressure gauge and flow indicator
- Designed for all size pools
- Easy access to prefilter
- Drain valve designed for easy draining of filter water
Pump Features:
- Ultra quiet operation
- 1.1 litre filter basket
- Fast opening lid
- Pumps come with 1.5" unions
Sand Filter Features:
- Sand Filter Valve for Pool top
- Mouth-blown Made from high-density polyethylene
- Moulded Base for a perfect Base of Filter
- Basin and anti-corrosion
- Patented Fold Up Sink Strainer
- 6 Way Valve with Gauge Indicator light turbidity designed to avoid loss of the maximum charge
*** Filter Media Not Included - Available to Order Separately ***
Technical Specifications
Model Information
| Model | MaxFlo 2 |
| Type | POWERLINE 0.33 |
| Tank Size | 16Inch |
| Max. Temp. | 35Celsius (C) |
| Pressure | 2.4bar |
| Filling Weight | 50kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 6 |
| Filtration Area | 0.13m2 |
| Including Pump | Yes |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.