- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Pentair Azur Sand Filter Set
Technical Info
Downloads
Pentair Azur Sand Filter Set
£781.44EXC VAT
20% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Pentair Azur Sand Filter Set
Sand Filter - 22" Tank & 1HP Pump
0 Reviews
SKU: 7311RRP:£976.81
LOGIN FOR TRADE PRICING £781.44EXC VAT
20% DISCOUNT
Discontinued
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 9 hours
Share
LID: 3757
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Pentair Azur Combination Kit - 22" Sand Filter with 1HP Pump
The unique blow-moulded process creates a one piece, non-corrosive tank of unequalled strength and durability. This pump and filter system provides excellent performance at an affordable price.
Features:
- Pentair Azur Combination Kit
- 19" Sand Filter & 0.75HP Pump
- Max operating pressure 2.5 bar
- Max Operating temperature 35C max
- Single Phase pump with IP45 protection class
- Strong and durable blow moulded one piece body.
- Top Mount Multiport Valve (6way)
- Quiet running Pentair Swimmey pump with 1.5 inch fittings.
- Ideal upgrade for above ground pools with cartridge filters (Intex, Bestway etc.)
Specifications:
- Filling Weight Sand (0.4-0.8mm) - 120kg
- Filling Weight Gravel (3-5mm) - 20kg
*** Filter Media Not Included - Available to Order Separately ***
Technical Specifications
Model Information
| Type | FS-22AZ-SW19 |
| Max. Temp. | 32Celsius (C) |
| Pressure | 2.5bar |
| Filling Weight | 120kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 12 |
| Filtration Area | 0.25m2 |
| Including Pump | Yes |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.