- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Basket Pumps
- Hayward (Kripsol) KSE Pump - 0.75HP - 3 Phase
Hayward (Kripsol) KSE Pump - 0.75HP - 3 Phase
Hayward (Kripsol) KSE Pump - 0.75HP - 3 Phase
Product Details
Kripsol by Hayward - KSE Pump Series (Koral)
The Kripsol KORAL series (KSE) of self priming swimming pool pumps are our newest line. They feature Injected moulded thermoplastic housings and impellers formed in Noryl plastic with fibreglass re-enforcement.
Stainless fittings and inserts for ultimate corrosion protection and clear lids with hinged cover screws make for easy opening. Available in single or 3 phase supply options.
Kripsol Pumps have both male and female BSP threaded ports, male thread for their unions or female thread for 1.50" BSP threaded fittings.
Supplied with unions, 50mm female.
These pumps are suitable for use with salt water.
Technical Specifications
Model Information
| Model | KSE 75 T1 |
| Type | Single Speed |
| Suitable For Salt Water | Yes |
| Max. Water Temp | 50 |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | Union - 50mm ID Socket |
| Other Connection Info | Alternative 1.5" BSP Female Thread |
Motor Specification
| Motor Power | 0.75kW |
| Voltage / Hz | 230/400V AC (Three Phase) |
Flow
| Flow Q-Max | 11.5m3h |
Dimensions
| Weight (Kg) | 13 Kg |
| L = | 550mm |
| Dimension Drawing |
Diagram
| Diagram |