- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Basket Pumps
- Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 3 Phase
Technical Info
Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 3 Phase
£710.03EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 3 Phase
2" / 63mm Connections
0 Reviews
SKU: 7795MPN: 65565RRP:£946.70
LOGIN FOR TRADE PRICING £710.03EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 19 hours
Share
LID: 4658
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Astral Victoria New Generation Self-Priming Pump. Available with single-phase and three-phase of 1/2 to 3HP. A pre-filter is mounted on the body of the pump to prevent foreign bodies from entering it that may damage its hydraulic parts. The motors supplied come with an IP-55 protection rating and have been prepared to withstand hot environments and high levels of humidity. The main characteristics of Victoria Plus New Generation are :
- Low noise level: 61dBA - 70dBA
- Easy to use: Pre-filter cap with two levers included (no spanner needed)
- Fully compatible in pools with Victoria Plus Pumps (38776)
- Alternative replacement for : Sprint (05088), Victoria (20604)
- 1.5 HP (1.10 kW) / 3 Phase
- 21.500 l/h
Pumps are dual connection 2"female thread or to take the conventional unions.
Technical Specifications
Model Information
| Model | 65565 |
| Type | Single Speed |
| Max. Water Temp | 35 |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | 2" Female BSP Thread |
Motor Specification
| Motor Power | 1.1kW |
| Ingress Protection (IP) | IP55 |
| Voltage / Hz | 230/400V AC (Three Phase) |
| dB Rating | 61 - 70 |
Flow
| Flow Q-Max | 22.5m3h |
| Head H-Max (meters) | 18M |
Dimensions
| Weight (Kg) | 14 Kg |
| L = | 615mm |
| Dimension Drawing |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.