- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Basket Pumps
- Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 1 Phase
Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 1 Phase
Astral Victoria NG Pump 1.5 HP / 1 Phase
Recommended Additions
Suitable for Astral Victoria NG
Product Details
Astral Victoria New Generation Self-Priming Pump. Available with single-phase and three-phase of 1/2 to 3HP. A pre-filter is mounted on the body of the pump to prevent foreign bodies from entering it that may damage its hydraulic parts. The motors supplied come with an IP-55 protection rating and have been prepared to withstand hot environments and high levels of humidity. The main characteristics of Victoria Plus New Generation are :
- Low noise level: 61dBA - 70dBA
- Easy to use: Pre-filter cap with two levers included (no spanner needed)
- Fully compatible in pools with Victoria Plus Pumps (Direct replacement for : 38775)
- Alternative replacement for : Sprint, Victoria
- 1.5 HP (1.10 kW) / 1 Phase
- 21.500 l/h
Pumps are dual connection 2" female thread or to take the conventional unions.
Technical Specifications
Model Information
| Model | 65564 |
| Type | Single Speed |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | 2" Female BSP Thread |
Motor Specification
| Motor Power | 1.1kW |
| Ingress Protection (IP) | IP55 |
| Voltage / Hz | 230V AC (Single Phase) |
| dB Rating | 61 - 70 |
Flow
| Flow Q-Max | 22.5m3h |
| Head H-Max (meters) | 18M |
Dimensions
| Weight (Kg) | 14 Kg |
| L = | 615mm |
| Dimension Drawing |
Reviews (1)
Reviews (1)
Excellent so far!Plumbed it in!Wired it up!Turned it on!Off it went! Quiet and powerful!Excellent!