- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Basket Pumps
- Astral Victoria NG Pump 0.5 HP / 1 Phase
Technical Info
Downloads
Astral Victoria NG Pump 0.5 HP / 1 Phase
£731.81INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Astral Victoria NG Pump 0.5 HP / 1 Phase
1.5" Connections
0 Reviews
SKU: 7820MPN: 65557RRP:£975.74
LOGIN FOR TRADE PRICING £731.81INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 4665
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Astral Victoria New Generation Self-Priming Pump. Available with single-phase and three-phase of 1/2 to 3HP. A pre-filter is mounted on the body of the pump to prevent foreign bodies from entering it that may damage its hydraulic parts. The motors supplied come with an IP-55 protection rating and have been prepared to withstand hot environments and high levels of humidity. The main characteristics of Victoria Plus New Generation are :
- Low noise level: 61dBA - 70dBA
- Easy to use: Pre-filter cap with two levers included (no spanner needed)
- Fully compatible in pools with Victoria Plus Pumps (Direct replacement for : 38769)
- Alternative replacement for : Sprint, Victoria
- 0.5 HP (0.43 kW) / 1 Phase
- 10.000 l/h
Pumps are dual connection 2" female thread or to take the conventional unions.
Technical Specifications
Model Information
| Model | 65557 |
| Type | Single Speed |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | 2" Female BSP Thread |
Motor Specification
| Motor Power | 0.43kW |
| Ingress Protection (IP) | IP55 |
| Voltage / Hz | 230V AC (Single Phase) |
| dB Rating | 61 |
Flow
| Flow Q-Max | 11m3h |
| Head H-Max (meters) | 8M |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.