- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Basket Pumps
- Astral BOISE Basket Pump - 1/2 HP / 1 Phase
Astral BOISE Basket Pump - 1/2 HP / 1 Phase
Astral BOISE Basket Pump - 1/2 HP / 1 Phase
Product Details
Self-Priming Pump for above and in-ground pools
The BOISE pump is designed to work under a vast type of conditions. It doesn't matter the pool type it always works delivering the requested flow and pressure.
BOISE is built to be easy to operate including features just like, see-through lid for easy inspection and a large strainer extends time between cleanings.
Motor materials are rustproof, stainless steel motor shaft and sealed bearings that never need lubrication. Its thermoplastic housing withstands extreme heat and resist corrosion.
BOISE is easy to maintain, see-through lid, large strainer and easy-to-remove drain plugs for fast winterisation these and other features make it an all around pump.
Technical Specifications
Model Information
| Model | BOISE 050 |
| Type | Single Speed |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | Union - 50mm ID Socket |
Motor Specification
| Motor Power | 0.38kW |
| Voltage / Hz | 230V AC (Single Phase) |
Flow
| Flow Q-Max | 10.5m3h |
| Head H-Max (meters) | 8M |
Dimensions
| L = | 495mm |
| Dimension Drawing | -1 |