- Hydrospares
- Plumbing
- Pipe
- Rigid Pipe
- 2" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
Technical Info
2" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
£26.53EXC VAT
15% DISCOUNT
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pipe Length
QTY
2" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
Class C - 9 Bar
0 Reviews
SKU: PIP-7175/2RRP:£31.21
LOGIN FOR TRADE PRICING £26.53EXC VAT
15% DISCOUNT
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pipe Length
QTY
Share
LID: 3690
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
2" - Rigid Pipe ABS - 1 Meter - White
ABS rigid pipe is suitable for all in ground and above ground swimming pool applications.
- ABS (Acrylonitrile butadiene styrene)
- Extremely Robust
- White
- Suitable for Swimming Pools & Commercial Spas
If you are unsure what the dimension of pipe you have, you can measure the internal size not the external. Please see help article on measuring plumbing sizes - Plumbing Pipe Sizes
To comply with our delivery company we can send a maximum of a 2 meter continuous length.
Bulk supply of pipe in longer continuous lengths is available, Please contact us for shipping quotes.
Please Note: A tolerance of 5% in cut length measurement must be allowed due to manufacturing process.
Technical Specifications
Dimensions
| Outside Diameter (OD) mm | 60.3 ± 0.2mm (2") |
| Inside Diameter (ID) | 53.5mm |
| Wall Thickness | 3.4mm |
| Fits | 2" Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Length | 2M |
General
| Material | ABS |
| Weight | 1.4Kg |
| Pressure Rating | 9Bar @ 20°C |
| Pipe Colour | White |
| Class / Schedule rating | Class C |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.