- Hydrospares
- Plumbing
- Pipe
- Rigid Pipe
- 1.5" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
1.5" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
1.5" Rigid Pool Pipe (ABS) - White
Product Details
1-1/2" Inch - Rigid Pipe ABS - 1 Meter - White
ABS rigid pipe is suitable for all in ground and above ground swimming pool applications. We stock a wide range of ABS pipe & fittings, however 1.5" is the most common standard size on swimming pools within the UK.
- ABS (Acrylonitrile butadiene styrene)
- Extremely Robust
- 1-1/2" Inch
- White
- Suitable for Swimming Pools & Commercial Spas
If you are unsure what the dimension of pipe you have, you can measure the internal size not the external. Please see help article on measuring plumbing sizes - Plumbing Pipe Sizes
To comply with our delivery company we can send a maximum of a 2 meter continuous length.
Bulk supply of pipe in longer continuous lengths is available, Please contact us for shipping quotes.
Please Note: A tolerance of 5% in cut length measurement must be allowed due to manufacturing process.
Technical Specifications
Dimensions
| Outside Diameter (OD) mm | 48.4 ± 0.2mm (1.5") |
| Inside Diameter (ID) | 42.8mm |
| Wall Thickness | 2.7mm |
| Fits | 1.5" Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Length | 1M |
General
| Material | ABS |
| Weight | 0.45Kg |
| Pressure Rating | 9Bar @ 20°C |
| Pipe Colour | White |
| Class / Schedule rating | Class C |
Diagram
| Diagram of Measurements |