- Hydrospares
- Plumbing
- O-Rings, Gaskets & Washers
- Gaskets
- Waterway Adj. Cluster Storm - Grommet Gasket (Single Lip)
Technical Info
Waterway Adj. Cluster Storm - Grommet Gasket (Single Lip)
£1.04INC VAT
10% DISCOUNT
107 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Jet Body Type
QTY
Waterway Adj. Cluster Storm - Grommet Gasket (Single Lip)
45 x 35mm OD/ID - Fits 2.6" Jet Body*
3 Reviews
SKU: 4169MPN: 711-5140RRP:£1.15
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.04INC VAT
10% DISCOUNT
107 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Jet Body Type
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 6 minutes
Share
LID: 1450
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- Waterway Adj. Cluster Storm
- Grommet Gasket (Single Lip)
- Used instead of silicone to seal the jet body to the tub shell.
Has a small lip to seal hole edge.
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Cluster Storm |
| Product Type | Jet Accessory |
Gaskets - Dimension
| OD (Outer Diameter) | 45mm |
| ID (Internal Diameter) | 35mm |
| Thickness | 4.5mm |
| Pack Size | Single |
| Purpose | Jet |
| Material | Nitrile |
Reviews (3)
Reviews (3)
Steve6/15/2013
These fitted my hot tub just right and are really well made, Very pleased with them
Tim forrest12/27/2020
Gaskets fit great, first class service from Hyrdospares
Kevin Booth9/17/2022
Good quick delivery and product
Questions & Answers
Bill Jones9/23/2014
Hi, I am looking for three quarter inch inside diameter, around inch and a quarter outside diameter, gaskets for my Jacuzzi. do you stock these sizes. what price for 10 gaskets if available please. Regards Bill