- Hydrospares
- Plumbing
- Manifolds
- All Manifolds
- Manifold - 2.0" - 6 Barb (SP)
Technical Info
Manifold - 2.0" - 6 Barb (SP)
£9.80INC VAT
18% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
Manifold - 2.0" - 6 Barb (SP)
2.0" Socket x Spigot x 3/4" Barb
0 Reviews
SKU: MAN-4054AMPN: 672-4940RRP:£11.95
LOGIN FOR TRADE PRICING £9.80INC VAT
18% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 5 minutes
Share
LID: 80696
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- Waterway Water Manifold 6 Barb
- 2.0" Socket x Spigot x 3/4" Smoot Barb
- Indoor and outdoor use
- Excellent chemical resistance
- 230psi rated
Barb style manifolds work with vinyl or reinforced pipe. Semi rigid pipe does not seal to barbed styled manifolds.
Manifolds can be joined if more barbs are required.
If using ribbed manifold secure pipe in place with clips.
If using smooth manifold secure pipe in place with PVC glue.
General
| Fitting Type | Manifold |
| Material | PVC |
| Fitting Colour | White |
| Connection | Socket, Spigot |
Dimensions
| Unit Type | Imperial |
| Pipe Size | 2" |
| Barb Size | 3/4" |
| No. of Barbs | 6 |
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Manifold |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
| Connection | Barb |
Dimensions
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Barb Size | 3/4" |
| No. of Barbs | 6 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.