- Hydrospares
- Plumbing
- Manifolds
- Air Manifolds
- Waterway - Water/Air Manifold 1.5" Soc/Spg x 3/8" Smooth Barb (10)
Technical Info
Waterway - Water/Air Manifold 1.5" Soc/Spg x 3/8" Smooth Barb (10)
£10.94EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterway - Water/Air Manifold 1.5" Soc/Spg x 3/8" Smooth Barb (10)
1.5" Socket x Spigot x 3/8" Barb
0 Reviews
SKU: MAN-4891MPN: 672-4660RRP: £14.59
LOGIN FOR TRADE PRICING£10.94EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 16 hours
Share
LID: 1687
Alternatives
1.5" Air Manifold - 10 x Smooth Barb - CMP
Socket x Spigot x 3/8" Barb
88 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: MAN-4891C
£8.09RRP:£8.99
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4294MPN: 725-400
£18.20RRP:£26.00
Product Details
- Waterway Water/Air Manifold 10 Barb
- 1.5" Socket x Spigot x 3/8" Smooth Barb
- Indoor and outdoor use
- Excellent chemical resistance
- 230psi rated
Barb style manifolds work with vinyl or reinforced pipe. Semi rigid pipe does not seal to barbed styled manifolds.
Manifolds can be joined if more barbs are required.
We always recommend that you secure pipe in place with PVC glue.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Manifold |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
| Connection | Barb |
Dimensions
| Fits | 3/8" Fittings |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Barb Size | 3/8" |
| No. of Barbs | 10 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.