- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Threaded Fittings
- 40mm (32mm) x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
40mm (32mm) x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
40mm (32mm) x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
Product Details
PVC Adaptor - Glued x Threaded Spigot - Socket/Spigot x Spigot (BSP) or Female/Male x Male (BSP)
Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
Socket/Spigot x Spigot BSP (British Standard Pipe thread) fittings are externally threaded on one side and are a glued type on the other.
The glued side usually offers a size for both the socket and spigot connection making these a versatile fitting.
A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water. Rated to 230psi/16bar.
PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations. Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools. All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion. PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories.
Top Tip:
We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld.
PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Adaptor |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
| Connection | Male Thread |
Dimensions
| C | 42 mm |
| L | 22 mm |
| L1 | 26 mm |
| H | 54mm |
| Fits | 0.75 Inch (26.7 ± 0.2mm) Fittings |
| Fits | 32mm Fittings |
| Fits | 40mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Metric Or Imperial | Metric |
| L2 | 16.2mm |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (1)
Reviews (1)
The adapter looks fine. It fits the tube but has yet to be used. It was also important that the part was available; fully described (I like the drawings); and could be delivered promptly. All these criteria were met which helped a lot with my project.