- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Threaded Fittings
- 20mm x 1/2" Elbow 90° - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
20mm x 1/2" Elbow 90° - Plain x Threaded - PVC - Grey
£2.31INC VAT
15% DISCOUNT
24 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
20mm x 1/2" Elbow 90° - Plain x Threaded - PVC - Grey
Socket x BSP (F)
0 Reviews
SKU: ELB-2731RRP:£2.72
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.31INC VAT
15% DISCOUNT
24 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 6 minutes
Share
LID: 18302
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- PVC Elbow 90° - Plain x Threaded Socket - Socket x Socket (BSP) or Female x Female (BSP)
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- Socket x Socket BSP (British Standard Pipe thread) fittings are internally threaded on one socket and are a glued type on the other
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Top Tip:
- We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld
- PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Elbow |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Female Thread |
Dimensions
| d | 20 mm |
| E | 26.5 mm |
| G | 1/2" |
| L | 16 mm |
| L1 | 15 mm |
| Z | 11 mm |
| Fits | 20mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Metric |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.