- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Threaded Fittings
- 2" Adaptor - Plain x Threaded - ABS - White
Technical Info
2" Adaptor - Plain x Threaded - ABS - White
£9.07INC VAT
10% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
2" Adaptor - Plain x Threaded - ABS - White
Socket x BSP (F)
0 Reviews
SKU: SKT-7181/1RRP:£10.08
LOGIN FOR TRADE PRICING £9.07INC VAT
10% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 4 hours
Share
LID: 3725
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Certikin 2" Adaptor - Plain x Threaded - ABS
- 2" Socket ABS - P/T Equal
- Manufactured from Virgin ABS to tighter size and pressure specification than BS5392 Class C 9 Bar
- ABS is normally found to be used on most swimming pools and commercial spas due to its good chemical, abrasion resistances
- These fittings & pipework has a high impact resistance operating at -40°C to +80°C
- Suitable for use in garden and koi ponds, swimming pools, spa's and hot tubs
- Will fit 2" inch pressure pipe and can be solvent welded
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Coupler |
| Material | ABS |
| Connection | Socket |
| Connection | Female Thread |
Dimensions
| L | 77 mm |
| M | 74mm |
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Pump Unions
| Thread Type | BSP Thread |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.