- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" Equal Tee - PVC - White
Technical Info
1.5" Equal Tee - PVC - White
£7.44INC VAT
15% DISCOUNT
57 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
1.5" Equal Tee - PVC - White
Socket
0 Reviews
SKU: TEE-1965MPN: 401-015RRP:£8.76
LOGIN FOR TRADE PRICING £7.44INC VAT
15% DISCOUNT
57 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 18 hours
Share
LID: 846
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Spears 1 ½" Equal Tee - PVC
- PVC Tee Equal - Socket x Socket x Socket or Female x Female x Female
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Top Tip:
- We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld
- PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Tee |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| G | 28.58 mm |
| L | 120.65 mm |
| H | 60.33mm |
| M | 57.15mm |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| G1 | 28.58mm |
| H1 | 60.33mm |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.