- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" x 1.25" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
1.5" x 1.25" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
£3.88INC VAT
15% DISCOUNT
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
1.5" x 1.25" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Spigot x Socket
0 Reviews
SKU: RED-8528RRP:£4.57
LOGIN FOR TRADE PRICING £3.88INC VAT
15% DISCOUNT
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 5870
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
A U-PVC Reducing Bush is inserted into the socket end of a U-PVC fitting, reducing the bore size to allow a smaller diameter pipe to be connected.
- WRAS Approved
- Standards: EN1452-3
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
Dimensions
| L | 31 mm |
| L1 | 21.4 mm |
| Z | 9.6 mm |
| Fits | 1 1/4" Fittings |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.