- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 4" (3") x 3" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
4" (3") x 3" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
£19.14INC VAT
15% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
4" (3") x 3" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
Spigot (Socket) x BSP (M)
0 Reviews
SKU: ADP-6774RRP:£22.52
LOGIN FOR TRADE PRICING £19.14INC VAT
15% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 18 hours
Share
LID: 17845
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- PVC Adaptor - Glued x Threaded Spigot - Socket/Spigot x Spigot (BSP) or Female/Male x Male (BSP)
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- Socket/Spigot x Spigot BSP (British Standard Pipe thread) fittings are externally threaded on one side and are a glued type on the other
- The glued side usually offers a size for both the socket and spigot connection making these a versatile fitting
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Top Tip:
- We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld
- PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Adaptor |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
| Connection | Male Thread |
Dimensions
| C | 119 mm |
| L | 53 mm |
| L1 | 61 mm (L2=33.3mm) |
| H | 113mm |
| Fits | 3.0 Inch (88.9 ± 0.2mm) Fittings |
| Fits | 4.0 Inch (114.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.