- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" Hosetail - ABS - White
Technical Info
1.5" Hosetail - ABS - White
£2.18EXC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
Pack Qty.
QTY
1.5" Hosetail - ABS - White
BSP (M) x Barb
0 Reviews
SKU: HTL-7170/1MPN: Hydrospares 7170RRP:£2.91
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.18EXC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
Pack Qty.
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 6 hours
Share
LID: 3697
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
1 ½" Hose Adaptor - Male BSP Thread Imperial - White
Manufactured from Virgin ABS to tighter size and pressure specification than BS5392 Class C 9 Bar. ABS is normally found on most swimming pools and commercial spas due to its good chemical, abrasion resistances. These fittings & pipework have a high impact resistance operating at -40°C to +80°C.
Also available in packs of 10.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Adaptor |
| Material | ABS |
| Connection | Barb |
| Connection | Male Thread |
Dimensions
| a | 48 mm |
| b | 90 mm |
| C | 49 mm |
| d | 27 mm |
| E | 41 mm |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Pump Unions
| Thread Type | BSP Thread |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.