- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- All
- 1" x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC- Grey
Technical Info
1" x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC- Grey
£2.75INC VAT
15% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
1" x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC- Grey
Spigot x Socket
0 Reviews
SKU: RED-9875RRP:£3.24
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.75INC VAT
15% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 18 hours
Share
LID: 21714
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
This grey reducer steps from 1" to 3/4" with its spigot x socket fitting.
Made from PVC
A solvent such as WDF-05 will ensure a watertight seal.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
Dimensions
| L | 22 mm |
| L1 | 16.3 mm |
| Z | 5.7 mm |
| Fits | 1.0 Inch (33.5 ± 0.2mm) Fittings |
| Fits | 0.75 Inch (26.7 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.