- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- All
- 25mm x 1/2" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
25mm x 1/2" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
£1.87INC VAT
15% DISCOUNT
26 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
25mm x 1/2" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Spigot x BSP (F)
0 Reviews
SKU: RED-7876MPN: 023.092.02502PRRP:£2.20
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.87INC VAT
15% DISCOUNT
26 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 20 hours
Share
LID: 21925
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
This grey reducer steps from 25mm to ½" with its spigot x Female thread fitting.
Made from PVC
A solvent such as WDF-05 will ensure a watertight seal.
Top Tip:
- We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld
- PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Material | PVC |
| Connection | Spigot |
| Connection | Female Thread |
Dimensions
| L | 14 mm |
| L1 | 15 mm |
| Z | 4 mm |
| Fits | 0.5 Inch (21.3 ± 0.2mm Fittings |
| Fits | 25mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| Metric Or Imperial | Metric |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.