Technical Info
Downloads
Hayward (Kripsol) OK Pump - 0.50HP Three Phase
£159.62EXC VAT
35% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
Hayward (Kripsol) OK Pump - 0.50HP Three Phase
SKU: 6622MPN: OK51 TRRP: £245.58
LOGIN FOR TRADE PRICING£159.62EXC VAT
35% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
Get it WednesdayOrder in 15 hours and 33 minutes
LID: 3398
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Hayward (Kripsol) Swimming Pool Pump - Ondina -OK
Optimised for medium and small pools (up to 75m3)
Compact and silent, suitable for small technical rooms and underground technical equipment boxes
Can be used in salt water
Technical Specifications
Model Information
| Model | OK51T1 |
| Type | Single Speed |
| Suitable For Salt Water | Yes |
| Max. Water Temp | 50 |
Motor Specification
| Motor Power | 0.58kW |
| Voltage / Hz | 230/400V AC (Three Phase) |
Flow
| Flow Q-Max | 8.5m3h |
Dimensions
| Weight (Kg) | 9 Kg |
| L = | 475mm |
| Dimension Drawing |