- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Unions
- Koller Pump Union 1.5"
Technical Info
Koller Pump Union 1.5"
£19.26INC VAT
10% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Koller Pump Union 1.5"
32mm Tailpiece Tee (Socket)
1 Reviews
SKU: 2945RRP:£21.40
LOGIN FOR TRADE PRICING £19.26INC VAT
10% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 4326
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
- Koller Pump Union
- Fits 1.5" Buttress threads (63mmØ)
- 32mm Tailpiece Tee (Socket)
- Use with 32mm pipework & connections
- Includes O-ring
Technical Specifications
Pump Unions
| Thread Type | Buttress Thread |
| Tailpiece Type | Socket (Female) |
| Use with pipework / fittings | 32 mm |
| Collar Thread Size Known As | 1.5" |
| Collar Thread Size Actual (ID) | 63mm |
| O-ring | Yes |
| Material | PVC |
Diagram
| Diagram of Measurements | -1 |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (1)
Reviews (1)
Alan12/18/2018
Had plumbers in who said job could not be done / cannot get parts. Got in touch with Hydrospares, ordered the part they advised, and fitted myself in 5 minutes. Thanks
Tony responded:
Good to hear thanks Alan
Questions & Answers
No questions have been asked yet.