- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Unions
- Koller Pump Union 1.5"
Technical Info
Koller Pump Union 1.5"
£13.81INC VAT
10% DISCOUNT
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Koller Pump Union 1.5"
20mm Tailpiece Tee (Socket)
0 Reviews
SKU: 2944RRP: £15.35
LOGIN FOR TRADE PRICING£13.81INC VAT
10% DISCOUNT
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 15 hours and 51 minutes
Share
LID: 4325
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
20mm Semi-Rigid PVC Pipe - White
(20mm OD x 16mm ID)
61 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 2779/1MPN: 20-008209
£4.10RRP:£4.56
Product Details
- Koller Pump Union
- Fits 1.5" Buttress threads (63mmØ)
- 20mm Tailpiece Tee (Socket)
- Use with 20mm pipework & connections
- Includes O-ring
Technical Specifications
Pump Unions
| Thread Type | Buttress Thread |
| Tailpiece Type | Socket (Female) |
| Use with pipework / fittings | 25 mm |
| Collar Thread Size Known As | 1.5" |
| Collar Thread Size Actual (ID) | 63mm |
| O-ring | Yes |
| Material | PVC |
Diagram
| Diagram of Measurements | -1 |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.